Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pilot in Command (PIC) Uçuşları
(time/hour building)
[EASA – PIC]

EASA Pilot in Command (PIC), Hususi Pilot Lisansı yani EASA-Private Pilot Licence PPL (A) aldıktan sonra Avrupa’da ticari pilotluk eğitimine devam edebilmek için gerekli uçuş saatini sağladığınız, uçuş saatini doldurduğunuz (time building), uçuş yeteneklerini geliştirdiğiniz, TEK BAŞINIZA (SAFETY PILOT ile de olabilir) yaptığınız uçuşlardır.

Şöyle düşünün; bir renault marka araba kiralamaya karar verdiniz. Oto kiralayan kişi size B tipi ehliyetinizi soracaktır. Ama siz renault kiralamaktan son anda vazgeçip çok lüks ticari bir karavan kiralamaya karar verdiniz. Oto kiralayıcı bu sefer size ticari ehliyetiniz var mı diye sordu siz de sadece B tipi ehliyetim var dediniz.

“Bir dakika, önce renault arabayı kirala biraz kullan iyice araba sürme yeteneklerini geliştir pekiştir sonra ticari ehliyetini al sonra bu lüks ticari aracı kiralayabilirsin.” diyecektir.

Hikayemizde B tipi ehliyet yani Hususi Pilot Lisansı [EASA-Private Pilot Licence PPL (A)], Ticari Ehliyet; Ticari Pilot Lisansı [EASA – Commercial Pilot Licence  CPL (A)] Ticari Ehliyet alabilmek için sürüş teknik/yeteneğinizi geliştirdiğiniz kısım ise Pilot in Command (PIC)’dir.

PIC neden gereklidir?

Çünkü Ticari Pilot lisansı; [EASA–Commercial Pilot Licence CPL (A)] alabilmeniz için doldurmanız gereken, eğitimlerinin dışında uçuş saatleri vardır.

* 150 saat uçuş saati olmadan EASA–Commercial Pilot Licence CPL (A) lisans eğitimini başlatamazsınız.

* Ayrıca 200 saat uçuş saatiniz olmadan EASA–Commercial Pilot Licence CPL (A) kontrol uçuşuna giremezsiniz.

Ticari Pilot lisansı; [EASA–Commercial Pilot Licence CPL (A)] alabilmeniz için gerekli EASA-PIC saatiniz kabaca 100 saati PIC’dir. Avrupa’da Ticari Pilot Lisansı;  en az bir defa 2 farklı meydana inecek şekilde 300 deniz mili (NM) üzerinde PIC uçuş yapılmalıdır.

Pilot In Command uçuşları (EASA-PIC) uçabilmek için;
  • Hususi Pilot Lisansı; [EASA-Private Pilot Licence PPL (A)] sahibi olmak,
  • Radyo komünikasyon sertifikasına sahip olmak (EASA-Radio Communication Certificate)
  • En az Medical Class II Sağlık rapor sahibi olmaktır.

PIC modülü uçuş eğitiminin en keyifli modülüdür.

Gökyüzü ile doyasıya kucaklaşmanızı, kendinize uçuş konusunda güveninizin artmasını sağlar. 

 

 

(*güncel fiyatlar için lütfen iletişime geçin.)

 

 

HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN…
Nasıl Pilot olurum? Pilot olmak için gerekli şartlar nelerdir? Pilot olmaya kanat aç.

PİLOT OLMAYA KANAT AÇIN! 

 

 

Yorumunuz

Sektörün içinden gelen ve siz değerli pilot adaylarının çıktığı yolculuğun zorluklarını bizzat yaşamış 20 seneden fazla havacılık tecrübesiyle halen kendisini güncel tutarak yeni eğitimleri alan profesyonel pilot ekibimiz, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada geçerli olan EASA pilot lisansını en uygun, en kaliteli ve en kısa zamanda almanızı sağlıyoruz.

"Hayallerinizi ertelemeyin"
HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN


     

    Nasıl Pilot olurum? Pilot olmak için gerekli şartlar nelerdir? Pilot olmaya kanat aç.
    HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN…