Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Çok Motorlu Uçuş Eğitimi
EASA – Multi Engine Piston Land-MEP (L)

Çok Motorlu Uçuş eğitimi yani EASA – Multi Engine Piston Land-MEP (L) çift motor, daha fazla kontrol göstergesini, tam glass kokpiti (elektronik göstergeler), daha gelişmiş uçak sistemlerini, içeri alınabilir-katlanabilir iniş takımlarını, yönü değiştirilebilir pervaneyi, otomatik pilotu ve daha büyük uçakların basitleştirilmiş prosedürlerini içerir. Profesyonel havacılık kariyerinizde çok zevk alacağınız bir eğitimdir.

Çok Motorlu Uçuş Eğitimi, EASA- Multi Engine Piston Land-MEP (L) iki eğitim kısma ayrılmıştır;

Teorik Eğitim

Teorik Çok Motorlu Uçuş Eğitimi (EASA- Multi Engine Piston Land-MEP (L)) yürütülen 7 saatlik teorik dersten oluşmaktadır. Eğitim ingilizcedir.

Uçuş Eğitimi (Pratik kısım)

Çok Motorlu Uçuş Eğitimi (EASA- Multi Engine Piston Land-MEP (L)) çift motorlu uçaklar ile (PA-34, TECNAM P2006T vb.) 6 saatlik uçuşu içerir.

Konusunda uzman ekibimiz ile alacağınız eğitimler;  tek motor iniş, tek motor arızası, tek motor minimum hızlarda uçağın kontrol edilmesi, benzetilmiş arızalı uçak sistemleri ve acil durumlar gibi eğitimleri içermektedir.

Çok Motorlu Uçuş Eğitimi (EASA- Multi Engine Piston Land-MEP (L)) almak için;
 • Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) sahibi olmak,
 • En az 70 saat EASA Pilot in Command (PIC) Seyrüsefer (EASA-Cross country-XC) uçuşu yapmak ve lisansına işlenmiş olması,
 • Çok Motorlu Uçuş Eğitimi (EASA- Multi Engine Piston Land-MEP (L)) teori eğitimini başarı ile tamamlamak,
 • En az Medical Class II Sağlık rapor sahibi olmaktır.

Alet Uçuşu Eğitimi
(EASA-Instrument Rate-IR (A))

Alet uçuşu eğitimi (EASA-Instrument Rate-IR (A)) VFR görüş şartlarının sağlanamadığı, düşük bulut tavanı gibi olumsuz meteorolojik şartlarda uçuş gerçekleştirebilmek için gerekli yeterliliği kazandığınız sınıflandırma (RATE) eğitimidir. Eğitim alındıktan sonra 1 yıl geçerlidir.

Başka bir deyişle, ticari pilotluk eğitimi alan kişi hava şartlarına bağımlı kalmayacağından bu yeterliliği kazanmak onu daha da özgür hale getirecektir. Havacılık kariyerine ticari havayolu pilotu olarak devam etmek isteyen herkes için bu eğitim şarttır.

Avrupa standartlarına ve kurallarına göre, Alet uçuşu eğitimi (EASA-Instrument RateIR (A)) almak için pratik eğitim iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar, eğitmenle birlikte 40 saat FNTP II Simülatör kısmı ve TECNAM P2006T tipi uçakla 15 saatlik pratik eğitim kısmıdır.

*Alet Uçuşu Eğitimi (EASA-Instrument Rate-IR (A)) tamamlamak için ;

 • NVFR (gece uçuşu) ile birlikte Hususi Pilot Lisansı’na (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) sahip olmak,
 • Çok Motorlu Uçuş eğitimine (EASA- Multi Engine Piston Land-MEP (L)) sahip olmak,
 • En az 50 saat EASA Pilot in Command (PIC) Seyrüsefer (EASA-Cross country-XC) uçuşa sahip olmak,
 • En az Medical Class II Sağlık rapor sahibi olmaktır.

(*Part-FCL son güncellemesine bakılması gerekmektedir.)

Hayallerinizi ertelemeyin.

PİLOT OLMAYA KANAT AÇIN…

Yorumunuz

Sektörün içinden gelen ve siz değerli pilot adaylarının çıktığı yolculuğun zorluklarını bizzat yaşamış 20 seneden fazla havacılık tecrübesiyle halen kendisini güncel tutarak yeni eğitimleri alan profesyonel pilot ekibimiz, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada geçerli olan EASA pilot lisansını en uygun, en kaliteli ve en kısa zamanda almanızı sağlıyoruz.

"Hayallerinizi ertelemeyin"
HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN


   

  Nasıl Pilot olurum? Pilot olmak için gerekli şartlar nelerdir? Pilot olmaya kanat aç.
  HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN…