Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hususi Pilot Lisansı
[EASA – Private Pilot Licence PPL (A)]

Avrupa’da Hususi Pilot Lisansı yani EASA Private Pilot Licence PPL (A) havacılık kariyerinize ve profesyonel pilotluk eğitimine atacağınız ilk ve en önemli adımdır.

Başka bir deyişle, Hususi Pilot Lisansı  [EASA-Private Pilot License PPL(A)] görerek uçuş kuralları (Visual Flights Rules-VFR) ile tek motorlu, maksimum kalkış ağırlığı 5.700 kg olan bir uçak eşliğinde uçmayı öğrendiğiniz ilk adımdır.

Hususi Pilot Lisansı olan EASA-Private Pilot License PPL (A) iki aşamalı olarak gerçekleşir.

Teori Eğitimi AşamasıTeori aşaması 9 ders içerir;
 • 010 – Aviation Law
 • 020 – Aircraft General Knowledge
 • 030 – Flight Performance and Planning
 • 040 – Human Performance and Limitations
 • 050 – Meteorology
 • 060 – Navigation
 • 070 – Operational Procedures
 • 080 – Principles of Flight
 • 090 – Communications

Yukarıda belirtilen Hususi Pilot Lisansı [EASA-Private Pilot License PPL(A)] teori eğitim süreci, Polonya uçuş okullarında 6 hafta uzaktan eğitim sonunda 3 günlük yüz yüze eğitimle gerçekleşmektedir. Macaristan uçuş okullarında ise uzaktan eğitim sonrasında okul sizi yerel sivil havacılık otoritesine tavsiye eder. Çek Cumhuriyeti ve diğer okullarımızın güncel eğitim süreci ve fiyatları hakkında için lütfen iletişime geçiniz.

PART-FCL mevzuatlar çerçevesinde teorik eğitimi alırken aynı zamanda uçuşlara başlanabilir.

Uçuş Aşaması (Pratik Eğitim)

Uçuş eğitimi 45 saat uçuşu kapsar ve en az 10 saati yalnız/solo (PIC-Pilot In Command) olmalıdır. Bu uçuş saatlerinin tamamı tek motorlu bir uçakla (Cessna150/152/172/182/210 ya da DA20/DA40/DA4, Socatte Royalle vb.) ya da 40 saati tek motorlu geri kalan 5 saati ise FNTP II (motionless) uçuş simülatörü ile gerçekleştirilebilir. Daha farklı seçenekler de bulunmaktadır.

Uçuş eğitiminin yarısı olan yaklaşık yirminci saatlerinde yalnız/solo PIC-Pilot in Command uçuş gerçekleştirilmeden önce teorik eğitim sınavlarının hepsinden başarılı olmak, en az ICAO English Level 4 seviyesinde olmak ve en az Medical Class II sağlık raporuna sahip olmak gerekmektedir.

Pratik eğitimin tamamı bittiğinde Sivil Havacılık Otoritesi’nden gelen bir görevlinin denetimi altında yani onunla birlikte kontrol uçuşu gerçekleştirilir (1saat 30dakika) ve başarılı olmanız durumunda şu sözü duyacaksınız “Tebrik Ederim, şu anda 1 Uçakta 2 Pilot var!”, Avrupa’da Hususi Pilot Lisansı [EASA-Private Pilot Licence PPL (A)] almaya hak kazandınız. Gökyüzü artık sizi çağırıyor…

Son olarak şunu da belirtmekte fayda var. Pilotaj eğitimi kişisel bir eğitimdir, insanların farklı karakterleri ve yetenekleri vardır. Hususi Pilot Lisansı [EASA-Private Pilot License PPL (A)] eğitimi minimum 45 saattir. Eğitime gerekli özveri ile yaklaşırsanız 45 saatte bu eğitimi tamamlarsınız. Kontrol uçuşuna takiben yaklaşık 2 hafta içerisinde lisansınız elinizde olur.

Sonuç olarak toparlayacak olursak Hususi Pilot Lisansı [EASA-Private Pilot License PPL (A)] teori ve uçuş (pratik) eğitimi yaklaşık *35 gün (+/-5) süre zarfında tamamlanır.

(*Hava durumu,uçak, pist ve eğitmen durumları havacılıkta herdaim göz önüne alınmalıdır.)

Avrupa’da Hususi Pilot Lisansı;
[EASA-Private Pilot Licence PPL (A)] almak için gerekli şartlar;
 • ICAO Level sınavı minimum Level 4 almak,
 • En az Medical Class II sağlık rapor sahibi olmak,
 • Teori kısmında okulun yapacağı 9 sınavı başarılı olmak,
 • Hususi Pilot Lisansı; EASA-PPL (A) 9 teori dersini Sivil Havacılık (Civil Aviation Authority- CAA) tarafından yapılan sınavlardan başarılı olmak,
 • Kontrol uçuşunu sorunsuz şekilde tamamlamak,
 • En az lise ve üzeri lisans seviyesine sahip olmak,
 • Adli sicil kaydı bulunmamaktır.
HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN…
Nasıl Pilot olurum? Pilot olmak için gerekli şartlar nelerdir? Pilot olmaya kanat aç.

PİLOT OLMAYA KANAT AÇIN! 

Yorumunuz

Sektörün içinden gelen ve siz değerli pilot adaylarının çıktığı yolculuğun zorluklarını bizzat yaşamış 20 seneden fazla havacılık tecrübesiyle halen kendisini güncel tutarak yeni eğitimleri alan profesyonel pilot ekibimiz, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada geçerli olan EASA pilot lisansını en uygun, en kaliteli ve en kısa zamanda almanızı sağlıyoruz.

Mesaj yaz.
Sizin için buradayız!
Merhabalar;

" Hususi Pilot Lisansı PPL (A) " hakkında daha detaylı bilgi almak ya da farklı bir konu hakkında görüşmek isterseniz sizin için buradayız...
"Hayallerinizi ertelemeyin"
HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN

  Gönderilen verilerimin saklandığını kabul ediyorum.

   

  Nasıl Pilot olurum? Pilot olmak için gerekli şartlar nelerdir? Pilot olmaya kanat aç.
  HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN…

   Gönderilen verilerimin saklandığını kabul ediyorum.