Skip to content Skip to footer
Başlangıç 8 Kasım 2022gündoğumu-günbatımı arası - (güncel fiyat ve zaman bilgisi için lütfen iletişime geçin)eğitim süresi ülkeye göre değişmektedir.

45 saat kadar kısa bir uçuş eğitimi ile tek motorlu uçak pilotu olabilirsiniz.

Bu, Türkiye’de herhangi bir yere uçmanıza izin verecek ve profesyonel bir pilot olmanın ilk adımı olacak!

Pilot olmanın birçok avantajı var. Sevdiğiniz birini, çocuklarınızı, arkadaşlarınız veya istediğiniz herhangi birini herhangi bir yere götürebilirsiniz.

Akşam yemeği için Ankara’dan uçağınızı alıp, Ürgüp’e gidip, geceyi muhteşem bir ambiyans ile geçirdikten sonra bir sonraki gün uçağınızı ister yeni bir rotaya isterseniz evinize dömek için çalıştırabilirsiniz….

Hayal değil, çok yakında gerçek olabilir. Tüm bunlar ve daha fazlası alacağınız ilk özel pilot lisansınız ile mümkündür…

Profesyonel bir ortam ve ekip ile eğitiminize başlayacaksınız. Sonsuz ufuklara pervaneniz sizi taşıyacak. Size düşen ise eğitimin bu eşsiz safhasının tadını çıkartmak…

Avrupa’da Hususi Pilot Lisansı yani EASA Private Pilot Licence PPL (A) havacılık kariyerinize ve profesyonel pilotluk eğitimine atacağınız ilk ve en önemli adımdır.

Başka bir deyişle, Hususi Pilot Lisansı  [EASA-Private Pilot License PPL(A)] görerek uçuş kuralları (Visual Flights Rules-VFR) ile tek motorlu, maksimum kalkış ağırlığı 5.700 kg olan bir uçak eşliğinde uçmayı öğrendiğiniz ilk adımdır.

Hususi Pilot Lisansı olan EASA-Private Pilot License PPL (A) iki aşamalı olarak gerçekleşir.

Teori Eğitimi Aşamaları

Teori aşaması 9 ders içerir;
010 – Aviation Law
020 – Aircraft General Knowledge
030 – Flight Performance and Planning
040 – Human Performance and Limitations
050 – Meteorology
060 – Navigation
070 – Operational Procedures
080 – Principles of Flight
090 – Communications

Yukarıda belirtilen Hususi Pilot Lisansı [EASA-Private Pilot License PPL(A)] teori eğitim süreci, Polonya uçuş okullarında 6 hafta uzaktan eğitim sonunda 3 günlük yüz yüze eğitimle gerçekleşmektedir. 

Macaristan uçuş okullarında ise uzaktan eğitim sonrasında okul sizi yerel sivil havacılık otoritesine tavsiye eder. Çek Cumhuriyeti ve diğer okullarımızın güncel eğitim süreci ve fiyatları hakkında için lütfen iletişime geçiniz.

PART-FCL mevzuatlar çerçevesinde teorik eğitimi alırken aynı zamanda uçuşlara başlanabilir.

Uçuş Aşaması (Pratik Eğitim)

Uçuş eğitimi 45 saat uçuşu kapsar ve en az 10 saati yalnız/solo (PIC-Pilot In Command) olmalıdır. Bu uçuş saatlerinin tamamı tek motorlu bir uçakla (Cessna150/152/172/182/210 ya da DA20/DA40/DA4, Socatte Royalle vb.) ya da 40 saati tek motorlu geri kalan 5 saati ise FNTP II (motionless) uçuş simülatörü ile gerçekleştirilebilir. Daha farklı seçenekler de bulunmaktadır.

Uçuş eğitiminin yarısı olan yaklaşık yirminci saatlerinde yalnız/solo PIC-Pilot in Command uçuş gerçekleştirilmeden önce teorik eğitim sınavlarının hepsinden başarılı olmak, en az ICAO English Level 4 seviyesinde olmak ve en az Medical Class II sağlık raporuna sahip olmak gerekmektedir.

Pratik eğitimin tamamı bittiğinde Sivil Havacılık Otoritesi’nden gelen bir görevlinin denetimi altında yani onunla birlikte kontrol uçuşu gerçekleştirilir (1saat 30dakika) ve başarılı olmanız durumunda şu sözü duyacaksınız “Tebrik Ederim, şu anda 1 Uçakta 2 Pilot var!”, Avrupa’da Hususi Pilot Lisansı [EASA-Private Pilot Licence PPL (A)] almaya hak kazandınız. Gökyüzü artık sizi çağırıyor…

Son olarak şunu da belirtmekte fayda var. Pilotaj eğitimi kişisel bir eğitimdir, insanların farklı karakterleri ve yetenekleri vardır.

Hususi Pilot Lisansı [EASA-Private Pilot License PPL (A)] eğitimi minimum 45 saattir. Eğitime gerekli özveri ile yaklaşırsanız 45 saatte bu eğitimi tamamlarsınız. Kontrol uçuşuna takiben yaklaşık 2 hafta içerisinde lisansınız elinizde olur.

PPL Eğitimi içeriği:

Bu eğitime katılmayı planlıyorum...


  Yorumunuz

  Sektörün içinden gelen ve siz değerli pilot adaylarının çıktığı yolculuğun zorluklarını bizzat yaşamış 20 seneden fazla havacılık tecrübesiyle halen kendisini güncel tutarak yeni eğitimleri alan profesyonel pilot ekibimiz, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada geçerli olan EASA pilot lisansını en uygun, en kaliteli ve en kısa zamanda almanızı sağlıyoruz.

  "Hayallerinizi ertelemeyin"
  HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN


    

   Nasıl Pilot olurum? Pilot olmak için gerekli şartlar nelerdir? Pilot olmaya kanat aç.
   HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN…